Чилингарян Камо Павлович

2017-09-04 20:15:29
Дорогие первокурсники,
второкурсники и третьекурсники.На
ваших страницах есть ссылки на
несколько конкурсов-викторин.
Поучаствуйте в них.

2017-05-18 23:06:53
День Победы. ДАНЬ памяти. Видео на
страницах групп ЮП 17* и ЮП 24

2017-04-28 10:25:04
В онлайн тестировании

welcome-test.ru/tests/all/all/

«Let's Travel and Enjoy the UK»
Ксения Мишкина заняла первое место
с результатом 100%.

Сергей Букалеров и Анастасия Ботина
набрали 97%

General Linguistics and History of Linguistic Studies (in English)

(Кафедра и Департамент: Иностранного языка юр. факульт.)

Страница предназначена для магистров-юристов второго года обучения.

The main purpose is to introduce students to the language studies and  research methods within the framework of  human civilization development across centuries.

The course content is designed to provide students with the basic theoretical knowledge, international and national panorama of the discipline. Special emphasis is laid on interdisciplinary environment  that embraces historical, typological, cognitive, cultural, pragmatic  aspects  of language  studies, theoretical and  practice oriented research within a broad interdisciplinary  context.

The course acquaints students with the nature, principles and procedures, classification and levels of language studies.

The course helps students become aware of key language studies stages, their research objects and trends, key linguistic concepts, Modern  Linguistics branches and interdisciplinary nature of  language studies methodology.

Необходимо перейти на сайт дисциплины и смотреть задания в разных разделах: домашнее задание, тесты, доп. материалы и пр.